Zahradni pavilón ćesko – polského setkáváni v Brance u Opavy Drukuj

Dnem 2.3.2015 začala v obci, ve školní zahradě, stavba  s názvem „Pavilon kulturní spolupráce obce Branka u Opavy s polskými přáteli“.Tento projekt je z části financován z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Silesia, v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013. Stavba bude dokončena15.5.2015. Následně, dne 20.6.2015, v rámci celodenní slavnosti, bude v novém pavilonu podepsaná  smlouva o zahájení přeshraniční spolupráce mezi obcí Branka u Opavy a gminou Kornowac, za účasti polských přátel. Všichni občané jsou k této slavnostní události srdečně zvaní.

 
Dnia 2 marca 2015 rozpoczęto w ogrodzie szkoły podstawowej w Brance koło Opawy budowę "Pawilonu współpracy kulturalnej gminy Branka koło Opawy z polskimi przyjaciółmi". Projekt  ten jest częściowo finansowany z Funduszu Mikroprojektów  Republika Czeska-Polska 2007- 2013 Euroregionu Silesia. Budowa zostanie zakończona 15 maja 2015 roku. Następnie, dnia 20 czerwca 2015 roku, w ramach uroczystości, zostanie w nowym  pawilonie podpisana Umowa o współpracy transgranicznej między gminami Branka u Opawy i Kornowac.

Pawilon Ogrodowy Czesko-Polskich Spotkań - zobacz

 

Wczoraj projekt, dziś rzeczywistość. Pawilon Ogrodowy Czesko-Polskich Spotkań w Brance u Opawy został w sobotę  20 czerwca 2015 uroczyście otwarty.

Program rozpoczął  się już w godzinach porannych. W małej sali Domu Kultury w Brance na powitanie polskich gości, zamiast tradycyjnego chleba i soli, zostaly przygotowane przez panie z miejscowego klubu emerytów krajowe ciastka i „kołacze“.

Przed szkołą polskich gości, na czele z wójtem gminy Kornowac Grzegorzem Niestrojem i sekretarzem Radosławem  Łuszcz, powitał wójt Branki u Opawy Bc. Radim Šnek. Obecna była i pani Ing. Hamelová, zastępca Euroregionu Silesia. Promienie słoneczne świeciły na nowy Pawilon Ogrodowy. Pani dyrektor szkoły, Mgr. Veronika Týnová, przypomniała już dwuletnią współpracę między szkołami w Brance i Rzuchowie. Wszystkich zaprosiła do zwiedzenia szkoły.

Mieszkańcy Branki są dumni ze swojej szkoły  zbudowanej  w 1913 roku. Szkoła nosi imię poety Petra Bezrucza,  który żył w Brance i napisał w tej szkole poemat Stužkonoska modrá (nazwa motyla). Zwiedzanie szkoły urozmaiciły dwie wystawy fotografii. Jedna z nich „ Wycieczki seniorów z Branki po Polskim Śląsku“ była symboliczna. Poprzez zdjęcia Raciborza, Nysy, Głogówka, Moszny, Pszczyny, Ustronia, Klasztoru Franciszkanów w Prudnickim Lesie, wszyscy  znaleźli się w tej chwili w polskiej części Śląska. Te miejsca odwiedzili seniorzy z Branki. Jednocześnie wystawa ta jest także wezwaniem do wspólnego działania gmin Branka i Kornowac w przyszłości w dziedzinie poznawania polskiej i czeskiej części Śląska.

Po zwiedzeniu szkoły rozpoczął się program w Pawilonie Ogrodowym. Rozpoczęli go ci, którzy będą najwięcej korzystać z pawilonu, uczniowie miejscowej szkoły. W samo południe wypełnione zostały prorocze słowa autora projektu Bc. Vladimíra Víchy z 2013 roku. Z dźwiękiem dzwonu z miejscowej kaplicy  wójtowie Grzegorz Niestrój i Bc. Radim Šnek podpisali w nowym pawilonie Umowę Partnerską między gminami Branka i Kornowac.

Po południu w programie wystąpili młodzi strażacy, miejscowa grupa tańców orientalnych, swoje wiersze przeczytali po polsku i po czesku poeci, wystąpiła Orkiestra dęta z Hradca nad Morawicą i nasi goście, zespół Rzuchowianki.

Nadszedł czas, by poznać i drugą stronę pawilonu, będzie on slużył jako przystanek autobusowy. Autorem dokumentacji budowlanej jest Ing. Arch. Richard Groda. Kształt pawilonu przypomina jaskółkę. Dziecko wyleci ze szkoły do życia, ale kiedy przychodzi wiosna, wraca, przynajmniej we wspomnieniach.

Chciałbym, aby wracali i nasi goście z Kornowaca, a Umowa Partnerska była początkem coraz częstszych spotkań.

 
Bc. Radim Šnek

Powrót
`