Komunikaty

Obowiązek deratyzacji jesiennej

Obowiązek deratyzacji jesiennej
Data publikacji: 24 października 2023

 

Deratyzacja

 

PRZYPOMINAMY, ŻE KAŻDY WŁAŚCICIEL MIAŁ OBOWIAZEK DOKONAĆ DERATYZACJI

JESIENNEJ W MIESIĄCACH PAŹDZIERNIK-LISTOPAD

 

Deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości.

 

Obowiązek taki wynika z Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 „właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki…”

 

Obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzenia określa Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kornowac, zgodnie z którym:

 

§ 24. 1. Wyznacza się następujące obszary podlegające deratyzacji: a) obszary nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i magazynami, handlowymi, usługowymi i produkcyjnymi, z branży gastronomicznej, spożywczej i rolniczej; b) obszary, na których znajdują się obiekty użyteczności publicznej; c) obszary nieruchomości, na których zlokalizowane są fermy.

2. Ustala się terminy przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji:

a) deratyzację wiosenną – w miesiącach marzec – kwiecień,

b) deratyzację jesienną – w miesiącach październik – listopad.

 

Zasady przeprowadzania deratyzacji:

1.      Należy używać środków (preparatów) ogólnodostępnych w handlu specjalnie do tego celu przeznaczonych. Preparaty wyłożyć zgodnie z załączoną instrukcją w miejscach gdzie szczury pojawiają się najczęściej, w szczególności śmietnikach, piwnicach, strychach, podwórzach, budynkach gospodarczych. Preparaty należy umieszczać głównie w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian oraz na ścieżkach przemieszczenia się gryzoni i miejscach ich żerowania. W miejscu wyłożenia preparatów należy umieścić ostrzeżenie

Uwaga! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”.

Po zakończeniu deratyzacji informację należy usunąć.

1.      Podczas przeprowadzania deratyzacji należy na bieżąco usuwać padłe gryzonie i przekazać je do firm uprawnionych do unieszkodliwiania zwłok zwierząt. Należy również pamiętać o uzupełnianiu wyłożonego preparatu. Preparaty do deratyzacji należy zabezpieczyć przed dostępem dla dzieci oraz zwierząt domowych oraz wolnożyjących.

2.      Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty należy niezwłocznie usunąć. Dalsze postępowanie z pozostałym po deratyzacji preparatem określa instrukcja dołączona do opakowania.

 

Powrót
`