Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Bociek” Drukuj
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Bociek” w Pogrzebieniu
Uchwałą Nr XIII.97.2019 Rady Gminy Kornowac z dnia 19 grudnia 2019 r. został utworzony na terenie Gminy Kornowac w sołectwie Pogrzebień – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Bociek”, który swoim obszarem obejmuje tereny pomiędzy ulicami Lubomską, Wiejską i Potoki, o ogólnej powierzchni 1.52 km². Nazwa „Bociek” została przyjęta od nazwy uroczyska, które znajduje się w Pogrzebieniu przy zjeździe z ul. Wiejskiej, i które w latach 90 ubiegłego wieku było objęte ochroną w formie użytku ekologicznego.
Mając na uwadze wszystkie osobliwości przyrodnicze, które w tamtych latach znalazły się w obszarze ówczesnego „Boćka”, a także nosząc się z zamiarem zrewitalizowania tego terenu zlecono przeprowadzenie badań w zakresie waloryzacji przyrodniczych tej części sołectwa Pogrzebień.
Badania terenowe były prowadzone w 2018 r. przez zespół: dr Tomasz Beczała, mgr inż. Tomasz Sczansny, Tomasz Jonderko i Jacek Maroń. W efekcie prowadzonych badań powstał dokument pt. Inwentaryzacja przyrodnicza na terenie użytku ekologicznego „Bociek” oraz terenu pomiędzy ulicami Lubomską, Wiejską i Potoki w okresie od marca do sierpnia 2018 roku.
W podsumowaniu opracowania autorzy stwierdzają:
„Teren tego typu jest wyjątkowy dla naszego regionu i odznacza się większą różnorodnością biologiczną niż o wiele większe obszary rolnicze znajdujące się po przeciwległej stronie Odry, które są ogromnymi monokulturami pozbawionymi miedz, zakrzaczeń i zadrzewień.
Bogactwo tego obszaru w Gminie Kornowac polega na występowaniu półnaturalnych, unikatowych siedlisk, znikających w krajobrazie Europy, na których znajdują się ostoje rzadkich i zagrożonych gatunków fauny i flory. Dodatkowym aspektem są unikatowe walory krajobrazu ukazującego rolniczy aspekt Płaskowyżu Rybnickiego.
Ten szczególnie cenny obszar grupuje się w dolinie, która stanowi istotny korytarz ekologiczny otwierający się do europejskiej sieci ekologicznej Doliny Odry. Należy więc zapobiec degradacji tego terenu i objąć go ochroną z utrzymaniem jego poprawnego funkcjonowania, z jednoczesnym wykorzystaniem funkcji produkcyjnej.”
I tak, na obszarze objętym ochroną stwierdzono między innymi: różę francuskią rosa gallica, zimowit jesienny colchicum autumnale, paprotnik kolczysty polystichum aculeatum, obrazki alpejskie arum alpinum.
Opierając się na wynikach tych badań – Rada Gminy Kornowac uznała, że należy chronić tak cenne obszary w naszej Gminie i podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Bociek”.
Utworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Bociek”, niesie za sobą ograniczenia, w szczególności zakazy:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru;
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu (np. likwidowanie miedz śródpolnych), z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
- uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
- dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
- likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
- wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;
- zmiany sposobu użytkowania ziemi;
- wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;
- umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych, z wyjątkiem wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną i łowiecką;
- zbioru, niszczenia, uszkadzania roślin i grzybów chronionych;
- umieszczania tablic reklamowych.
Z myślą o utworzeniu obszaru chronionego, od początku 2019 roku prowadzono intensywne prace agrotechniczne w samym uroczysku „Bociek”. Ponadto, zrealizowano projekt pn. „Ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza „Bociek” jako ostoja fauny i flory na szlakach turystycznych Euroregionu Silesia”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V - A Republika Czeska – Polska 2014 - 2020 oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice” W ramach tego projektu powstanie ścieżka edukacyjna wraz z infrastrukturą towarzyszącą (tablice informacyjne, wiata spoczynkowa oraz przewodnik dla celów edukacyjnych).
Przewodnik po Ścieżce dydaktyczno - przyrodniczej Bociek
(Autorzy zdjęć: T. Beczała, T. Sczansny, T. Jonderko, Gmina Kornowac)
attach_file Załączniki
Bociek 1_7000.pdf | 11,32 MB |